Tahtacılar

Tahtacılar, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayan Alevi-Türkmenlerdir. Anadolu Alevi mozaiğinin en renkli öğelerinden olan Tahtacılar, genellikle orman işiyle uğraştıkları için bu ismi almışlar. Osmanlı kayıtlarına 16. yüzyılda "Cemaat Tahtacıyan" olarak geçmişlerdir. Bazı bilgilere göre Tahtacılar 11. yüzyılda Anadoluya göçen "Ağaçeri"lerin soyundan gelen bir topluluk. Tahtacılar çoğunlukla göçebelikten yerleşik düzene geçmiş durumdalar.

Tahtacılar tarih boyunca bir çok batılı araştırmacının dikkatini çekmişlerdir. Bu araştırmacıların dikkatini en çok Aleviliği uygulama biçimleri ve doğayla olan ilişkileri çekmiştir.

Tahtacılar tarih boyunca hep doğayla iç içe yaşamışlardır. Doğayı sevmek, onunla birlik olmak, onu yaşamın kaynağı olarak görmek... Bununla beraber Tahtacılar doğal bitkilerden elde ettikleri ilaçlarla kendi dertlerinin dermanını kendileri bulmuşlardır. Yine Tahtacıların giyim kuşamları, el sanatları, yemek kültürleri ile büyük bir kültürel zenginliğe sahipler. Örneğin desen desen halıları, yine büyük kıl çadırlar. Bu çadırlar yağmur geçirmez. Kışın sıcak, yazın serinletici olurlar. Bütün bu özgünlüklerle beraber Alevi öğretisini uygulamaları, Alevi inancının kadına verdiği özgürlüğü yaşamsallaştırmaları, tarih boyunca ve günümüzde bütün Alevilerde olduğu gibi Tahtacılar için de bir aşağılanma konusu olmuşlardır. Tahtacı kadını gerçek anlamıyla yiğit bir kadındır. Zorlu göçebelik koşullarında işin en büyük kısmı Tahtacı kadınının omuzundadır. Tahtacı kadını ana olarak fedakârdır, çocukların bakımı, klasik ev (çadır) işleri, hayvanların bakımı ve hayvansal ürünlerin üretime dönüştürülmesi, bütün bunları Tahtacı kadını gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra dağ koşullarında oluşan yiğitlik ve özgürlük. Yiğitliği iki anlamda kullanabiliriz. Hem fiziksel hem ruhsal yiğitlik.

Başta da belirttiğimiz gibi Tahtacılar Alevi toplumunun önemli bir öğesi durumundadır. Günümüzde her ne kadar yerleşik hayata geçip kendilerine Tahtacı denilmesinden hoşlanmasalar da, Tahtacılar gerçek anlamıyla büyük bir kültürel zenginliğe sahiptirler. Bu zenginlikler salt Tahtacı Aleviler ve diğer Alevi topluluklar için değil, bütün insanlık için bir değerdirler.

 

 

 

 

 

 

 

Tahtacılar

Kozluören bir Tahtacı-Türkmen Köyüdür ve Alevi İnancına mensuptur. Bağlı bulundukları ocak Yanyatır ocağıdır. Yanyatır ocağı, Çobanlı aşireti olarak Horasan'dan gelmiş. Ocağın Piri Durhasan Dede´dir. Durhasan Dede'nin ölümümden sonra torunları batıya doğru göç ediyorlar ve İzmir Narlıdere ‘ye yerleşiyorlar.  Yıllarca Tahtacı Türkmenlerin büyük bir bölümünün dede ihtiyacını Narlıdere Köyü karşılardı. Son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı, talip üzerine çıkan dede kalmayınca ve son son mürşitin ölümüyle Narlıdere dedeliği sona ermiş oldu. Tahtacılar, bugüne değin üzerinde en fazla çalışılmış ve araştırılmış bir Alevi topluluk olmasına, hızlı değişime karşın kapalı bir topluluk olma özelliğini göstermektedir. Bu yüzden bilhassa yabancı araştırmacılar tarafından çoğu zaman yetersiz ve yanlış çalışmalar ortaya çıkmıştır. Ama son yıllardaki, özellikle yerli araştırmacıların yayınladıkları çalışmalar bizlere doğruları daha iyi yansıtmakta.

1. Tahtacılar Şenliği yapıldı

 

 

 

 

 

İzmir/Narlıdere Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Dernekleri Genel Merkezi tarafından düzenlenen 1. Tahtacı Şenliği'nde, yurdun dört bir yanından gelen tahtacılar buluştu. Narlıdere Belediyesi Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılan şenliğe Muğla, Balıkesir, Kahramanmaraş, Manisa, Mersin, Aydın, Denizli, İzmir ve Çanakkale'den bini aşkın Türkmen Tahtacı katıldı. Yörelerdeki çeşitli dernekler aracılığıyla Narlıdere'ye gelen tahtacılar yöresel giysileriyle hem semah oynadı, hem deyiş ve türkü söyleyerek kültürlerini sergiledi. Şenliğe Kozluören´dende yoğun katılım vardı.

Basin ve resimler

Yorum


Mersin Tahtacılar Derneği

Çok sayıda Tahtacı köyünü barındıran Mersin’de kurulan dernekle yok olmaya yüz tutan zengin Tahtacı kültürünün araştırılması ve geleceğe aktarılması hedefleniyor.

www.tahtacilardernegi.com


 

 

 

 

 

 

 

Tahtacılıkla ilgili linkler

www.tahtacilar.com

www.aliaksut.net

www.turkleronline.com

www.tahtacilardernegi.com

 

İnternette Tahtacı-Türkmen Köyleri

 

Türkali  / Balıkesir (Merkez)

Mehmetler / Balıkesir (Kepsut)

Tahtakuşlar / Balıkesir (Edremit)

Günlükbaşı / Muğla (Fethiye)

Fevziye / Muğla (Ortaca)

Dalakderesi / Mersin (Merkez)

Akçeşme / Aydın (İncirliova)

Alamut / Aydın (Bozdoğan)

Asitepe /Aydın (Germencik)

Durhasandede / Adana (Ceyhan)

Evci / Adana (Tufanbeyli)

Hızırkahya / Antalya (Kumluca)

Kırtıl / Mersin (Silifke)

Gökbük / Antalya (Finike)

 

"Tahtacı diye bizi hakir görmeyin,

Arifiz, kâmiliz, erenlerdeniz;

Bizi tanımadan karar vermeyin

Erenler yolunu sürenlerdeniz..."

 

"Yobaza, softaya karşı koyarız,

Bilgine, aydına saygı duyarız;

Uygarlık yolunda çağa uyarız,

Mustafa Kemal'i sevenlerdeniz..."

Hasan Akburak